MBK SPIŠSKÁ BELÁ
Posledné články
3. Finálový turnaj
2. Finálový turnaj
1. Finálový turnaj: MBK Spišská B...
2. kolo play - off: MBK Spišská Bel...
1. kolo play-off: Cassovia KE - MBK S...
Online
Hostí Online: 1

Členov Online: 0

Registrovaní členovia: 3
Najnovší člen: niki
Prihlásenie
Meno

HesloStreetball

História pouličného basketbalu

Základy pouličného basketbalu boli položené už začiatkom 20. storočia na uliciach amerických veľkomiest. Streetball alebo Black Basketball (čierny basketbal) sa rozšíril po celom kontinente a následne so vznikom oficiálnych streetbalových asociácií a líg sa prekročila čiara medzi amatárskym a profesionálnym športom. V dnešnej dobe je streetball hraný profesionálne i rekreačne po celom svete.

Pravidlá vychádzajú z basketbalu, základný rozdiel je v tom, že streetball využíva len jeden kôš a počet hráčov sa može pohybovať od jedného v každom družstve až po bežnú basketbalovú päťku.

 

Streetball Belá Cup

História belianskeho streetbalového turnaja siaha do roku 2004 keď sa na námesti v Spišskej Belej prvýkrát objavili štyri basketbalové koše. Prvý ročník alebo možno pokus vedenia mesta o športovú osvetu položil základný kameň pre streetballovú tradíciu. Usporiadatelia na čele s primátorom mesta Števom Bieľakom vytvorili pre účastníkov 4 kategórie (muži, ženy, chlapci do 15 rokov, dievčatá do 15 rokov). Pravidlá belianskeho turnaja boli prispôsobené priestorom a časovému harmonogramu, hralo sa 2x10 minút, traja na troch podľa bežných pravidiel fair-play.

Po úspechu prvého ročníka sa mesto odhodlalo usporiadať aj druhý a následne na to tretí ročník Streetball Belá Cupu na námestí už aj s podporou sponzorov. V roku 2008 sa turnaj presunul z námestia, ktoré už kapacitne nestíhalo, na ihrisko na Tatranskej ulici v Spišskej Belej, ktoré sa stalo hlavným zázemím turnaja.

Ročníky 8 a 9 poznačilo upršané počasie, čo sa odrazilo na počte účastníkov turnaja, pomocnú ruku musela podať Základná škola J.M. Petzvala, ktorá poskytla mestu priestory telocvične. 

V súčasnosti sa ustálil aj dátum turnaja, koná sa vždy druhú júnovú sobotu ako druhý z troch dní známych ako Dni mesta Spišská Belá.

Hoci na Slovensku existuje streetballová liga, beliansky streetball sa koná pod zášitou mesta a nie je súčasťou žiadneho väčšieho podujatia. Preto sa na Streetball Belá Cup nepotrebujete dopredu prihlásiť, stačí prísť, prispieť pár eurami ako štartovným a užiť si krásny basketbalový deň v prostredí mesta Spišská Belá. 


Fotky zo Streetbalu 2012

Fotky zo Streetbalu 2011

Fotky zo Streetbalu 2010

Fotky zo Streetbalu 2009

Fotky zo Streetbalu 2008

Fotky zo Streetbalu 2007

Partnerské stránky
Odkazy